Újépítésű lakás tervezése A-tól Z-ig
- BLDR
- Mar 20, 2018
- 5 min read
Updated: Dec 28, 2018

ELŐZMÉNYEK
Megrendelőnk a lakásvásárlás után keresett meg minket. Kiemelt jelentőségű volt számára, hogy új lakótere minden igényének megfeleljen, otthonos, modern és letisztult helyiségekre vágyott.
Az 55 + 6 m2-es középső-ferencvárosi lakás belsőépítészeti tervezési és beszerzési feladatait láttuk el. A tervezés a társasház építésével párhuzamosan zajlott, alkalmazkodva a projekt ütemezéséhez.




ÉPÍTÉSZET
Alaprajz
Előtte:

A lakás alaprajza hatékony, a tervezetthez képest két változtatást kértünk a falak elhelyezésében: a konyhát kiegészítettük egy beépített szekrénnyel az előszoba felől (ezzel jobban elhatároltuk a két teret), valamint az előszoba és kisszoba közé terveztünk egy beépített szekrényt, mivel a kicsi előszobában nem lehetett volna megoldani a tárolást.
Utána:

Burkolatok
Új lakás építésénél mindig kiemelt téma a burkolatok és felületek kiválasztása. Megrendelőnk kérésére igyekeztünk az építtető kínálatából választani, ezzel is időt és energiát spórolva. A laminált parketta esetében emelt minőségű termék mellett döntöttünk, a hidegburkolatnál nem tudtunk a sztenderd kínálatból választani, ezért a beszállítóval külön egyeztetni kellett. Elképzelésünk az volt, hogy egy burkolatcsaládból oldjuk meg valamennyi felület burkolását, hiszen viszonylag kis terekről beszélünk. Szerencsére a bővített kínálatban már volt megfelelő termék: beton hatású, 60x60 cm-es padlólapot és ennek fehér, 30x60 cm-es változatát kértük a vizes helyiségek falaira és a konyhába.
A viszonylag szűk terek miatt fehér falak mellett döntöttünk, a beltéri ajtóknál pedig szerettük volna elkerülni a fa hatású felületeket, ezért egyszerű fehér nyílászárókat választottunk.
Belsőépítészet
A megrendelő igénye egy letisztult és otthonos lakás volt. Saját szavait idézve: „Nem tudom megfogalmazni, milyen lakást szeretnék, viszont látva egy tervet, egyértelműen el tudom dönteni, tetszik-e.” Szerencsére az alapkoncepciónk egyezett elképzeléseivel, a részletek egyeztetésére azonban sok időt szántunk. Az egész tervezési folyamatra jellemző volt a „rétegezés”: a funkciók és elrendezés kialakítása után beszéltük át a világítási koncepciót, az alkalmazandó anyagokat a nagy felületeken, ezután jöhetett a nagybútorok megtervezése, majd a szobákon belüli fókuszpontok, az öltöztető textíliák és a dekorációs elemek.
Kiindulási pontunk tehát a színskála és jellemző felületek meghatározása volt. Visszafogott, nyugodt alapot választottunk: tölgyfa, fehér, szürke, melyet kis kékkel és okkerrel tettünk izgalmasabbá. A fekete szín is visszatérő elem, mely elsősorban a lámpákon jelenik meg. Igyekeztünk a legjobban kihasználni a teret, ezért a székek és kanapé kivételével minden bútor egyedi tervezésű.
A lakás eredeti alaprajza egyenes konyhát tett lehetővé, melynek hossza mindössze 330 cm volt. A megrendelő részéről külön kérés volt egy borhűtő elhelyezése, persze a lehető legdiszkrétebben (azaz beépítve). Fagyasztós hűtővel, 12 terítékes mosogatógéppel, sütővel, 4 állásos főzőlappal és mikrohullámú sütővel azonban ez nem működött az adott térben, így egy teljes magasságban beépített szekrénnyel toldottuk meg a konyha terét. A torony 3 háztartási gépet képes elnyelni, így lehetővé vált a konyha „minimál” megjelenése: alul tölgy hatású bútorlap utal a tölgy parkettára, felül a fehér frontok biztosítanak légiesebb megjelenést. A kék záróelem a „gag”, ez a szín végigvonul a lakás többi helyiségében is.
Ezzel a módosítással egyúttal az előszobát is szeparáltuk a konyha-nappali terétől.
Az étkezőasztal kiemelt jelentőséggel bír a lakásban, mivel gyakran jönnek ide vendégek, a tulajdonos szereti a vendéglátó szerepet. Nem volt egyértelmű iránymutatás az asztalt illetően, de éreztük, hogy ide valami különleges kell, így döntöttünk a beton és tömör tölgyfa kombinációja mellett. Szépen visszautal az anyaghasználat a burkolatokra. A pad szintén a vendégek kedvence, ráadásul hétköznapokon az asztal alá helyezhető, így nem foglal helyet. A székeknél szintén fa lábak mellett döntöttünk, a praktikum miatt az ülőrész esetében a műanyagot választottuk, eltérő színekben, mellyel újabb „réteget” kapott a lakás.
A nappali fő eleme a TV fal. Célunk az volt, hogy a szekrény elnyeljen minden apróságot, helyet adjon a wifi-nek, az 55”-os TV-nek, kábeleknek, hangfalnak és a LED-világtásnak, mégse nehezedjen rá a térre. A magasfényű fehér, letisztult felületnek köszönhetően belesimul a falba a bútor, halványszürke falfestéssel emeltük ki a falsíkból. A kék „gag” az alsószekrény zárólapjaként köszön itt vissza. Itt kaptak helyet a magazinok és könyvek, mivel ezeket a tulajdonos nem akarta látható helyre tenni. Elmondása alapján nincs olyan vendég, aki ne kérdezné meg, hogyan működik a TV fal, hogyan van rögzítve, nyitható-e a szekrény? A halványszürke falfestés a függönyök színében köszön vissza.
Az előszoba egyszerű, egyetlen fal kiemelésével és a beépített szekrény fa fogóival azonban sikerült megteremteni az otthonos hangulatot. Egyedül a fekete lámpák „ugranak ki” a térből, melyek oldják az ablaktalan helyiség hangulatát.
A vizesblokkok minimális mérettel rendelkeznek, ezért nem zsúfoltuk túl tárolókkal, kerültük a padlón álló darabokat. A mosdópult lebegő fiókjai, illetve az ajtó mögötti nyitott tárolók elnyelik az apróságokat. A fürdőszoba majdnem 2 m2-es ragasztott tükörfelülete optikailag tágítja a 3,5 m2-es teret.
A hálószoba elrendezésére tett szokatlan javaslatunkat szerencsére elsőre elfogadta a megrendelő: az ágyat az ajtóval szemközti ablak alá helyeztük, a parketta padlóburkolatot felfuttattuk a falra (ezzel is optikailag nyújtva a teret), a falat sötétszürkére festettük, melyre azonos színű rolót terveztük. A szokásos sarokszekrény itt elmaradt, kapcsolók, dugaljak és termosztátok előre kért áthelyezésével nyertünk teret egy hosszú gardróbszekrénynek, melynek fogója azonos az előszobába tervezettel. A szőnyeg keresésével hónapokat töltöttünk, hiszen a hálóba érkezve meghatározó elemet akartunk. Végül az apró kék mintás darab mellett döntöttünk, ami jól bizonyítja, hogy egy körültekintően kiválasztott darab képes meghatározni egy helyiség hangulatát. A tárolófelületek növelése érdekében az ágy is egyedi tervek szerint készült: az ágyrács elöl felnyitható, alul 40 cm magasan tárolóként funkcionál. A keret szivaccsal és textillel bevont, ezzel is erősítve a puha, otthonos érzést.
ELEKTROMOS
Új lakás építésekor különleges figyelmet kell szentelni az elektromos kiállásoknak: lényegében már a szerkezetépítéskor kész koncepcióval kell rendelkeznünk, hiszen a generálkivitelezőnek tudnia kell minden egyes lámpa és kapcsoló pontos helyét. Ennél a projektnél a különleges gépészeti rendszerek miatt (ld. gépészet fejezet) már az alapozásnál (két évvel a befejezés előtt!) el kellett dönteni a lámpák pozícióit, hiszen a vezetékek a szerkezeti betonban futnak.
Az alapkiépítésben szereplő szerelvények száma nem volt elegendő, ezért extra kiállásokat kellett kérni a konyhába és nappaliba is (konnektorok, LED szalag csatlakozások). A megrendelő kifejezett kérése volt, hogy nem szeretne vezetékeket, beltéri egységeket, stb. látni a nappaliban, a tervezés nagy kihívása volt követni a kivitelezés ütemezését és a megrendelői igényeket.
A lámpák esetében itt is igyekeztünk egységes koncepciót megalkotni: a fő terekben (közlekedő, konyha-nappali) fekete, a hálószobákban fehér lámpatesteket alkalmaztunk, ezeket a belső bronz-arany felület „köti össze”. A vizes helyiségekbe króm felületű világítótestek kerültek, reagálva a csapok anyagára. A konyha-nappali részben számos hangulati elemet csempésztünk (LED szalagok, ablakmegvilágítás). A loggia hangulati megvilágításáról és áramellátásáról is gondoskodtunk.
TV- és internetkiállás minden szobában található, a beltéri egység bútorba rejtett. A riasztó védőcsövezése szintén kiépített.
GÉPÉSZET
A lakás különlegessége, hogy a mennyezeti hűtés-fűtés miatt nincsenek radiátorok, a hidegburkolatok alatt természetesen padlófűtés található. A mennyezeti hűtés-fűtés miatt azonban a mennyezetre lényegében semmi nem kerülhet rögzítésre, egyedül a lámpák körül lettek „kikönnyítve” a vezetékek, itt lehetett csak fúrni.
A fűtést és melegvíz ellátást házközponti rendszer (talajszonda) biztosítja.
MŰSZAKI ELLENŐRZÉS
Új lakás építésénél a vevőnek nehéz nyomon követnie az építés minőségét. Műszaki ellenőrünk előre meghatározott munkanemeknél a helyszínen ellenőrizte a munkálatok minőségét, jegyzőkönyvet készített és javítást kért, amennyiben az szükséges volt (pl. tervtől eltérően, rosszul lett valami kialakítva).
A műszaki átadásnál pedig a hibalista felvételében segített a megrendelőnek.









Comments